Historia
  • slider1a.png
  • slider1b.png
  • slider2.png
  • slider2a.png
  • slider3.png
  • slider4.png
  • slider5.png

Rys historyczny powstania naszej placówki

 

Dom Sióstr Opatrzności Bożej w Przemyślu założony został z inicjatywy Elżbiety hr. Sapieżyny z Krasiczyna w 1906 r. W pierwszym roku mieścił ochronkę i szwalnię, a od 1907 r. – sierociniec. W latach 1923-1925 Zgromadzenie zakupiło teren pod budowę, na którym wybudowano dwupiętrowy gmach w celu poszerzenia domu.


     
     Budowa domu Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej w Przemyślu

 

Do czasu wybuchu II wojny światowej siostry prowadziły ochronkę i sierociniec. W czasie okupacji siostry wraz dziećmi były kilkakrotnie wysiedlone z własnego domu, do którego wprowadzili się Niemcy. Pomimo braku właściwych warunków, siostry nadal opiekowały się sierotami i prowadziły przedszkole.
W czerwcu 1944 r., po opuszczeniu przez Niemców budynku, siostry natychmiast zagospodarowały go ponownie. Budynek wraz z kaplicą był zanieczyszczony

i zniszczony, brakowało światła i wody, okna i drzwi były powybijane. Siostry natychmiast rozpoczęły remont. Liczba dzieci podopiecznych stale wzrastała. W 1945 r. było ich już około 60 w sierocińcu i 50 w przedszkolu. Od roku 1946 siostry prowadziły szwalnię oraz kursy kroju i szycia, do której przyjęto około 30 dziewcząt. W 1950 roku Sierociniec przeszedł pod zarząd Wojewódzkiego Oddziału „Caritas” w Rzeszowie i otrzymał nazwę „Dom Dziecka”.Dom w latach pięćdziesiątych


 

We wrześniu 1951 r. dom został z konieczności podzielony na dwie odrębne jednostki. W jednej siedzibę miało Zgromadzenie, a w drugiej – dom dziecka. Praca sióstr z wychowankami domu dziecka była owocna. O znacznym wpływie sióstr na kształtowanie postaw życiowych wychowanek świadczy korespondencja usamodzielnionych dziewcząt ze swoimi opiekunkami. W 1952 r. na skutek nacisku władz państwowych siostry zostały zmuszone do likwidacji pracowni krawieckiej i szkoły szycia. W 1960 r. władze państwowe zarządziły reorganizację domu dziecka, przekształcając go w Zakład Wychowawczy dla Dzieci opóźnionych w rozwoju, które uczęszczały do Specjalnej Szkoły i Szkoły Życia przy Państwowym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Przemyślu. Każdego roku przebywało tam 100 wychowanek.Od 01 września 1990 roku Zakład otrzymał nazwę Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

Decyzją władz Zgromadzenia podjęto starania o przekwalifikowanie domu na Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Podjęto konieczne prace remontowe i od 1 września 2013 r. ośrodek  rozpoczął działalność jako „Dom Matki Antoniny Mirskiej” przy którym wychowanki uczęszczały do Niepublicznego Gimnazjum im. Matki Antoniny Mirskiej. Obecnie przy ośrodku funkcjonują: Niepubliczna Szkoła Podstawowa oraz Szkoła Zawodowa I stopnia. Organem prowadzącym Szkołę i Ośrodek jest Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Matka Antonina Mirska Założycielka Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej jest Patronką Ośrodka.


Budynek Zgromadzenia, w którym znajduje Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii

dziennik elektroniczny

branzowa bok

MEiN22

poznajPolske22

Nasz Kanał YouTube

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii

im. Matki Antoniny Mirskiej
w Przemyślu
ul. Krasińskiego 33
37-700 Przemyśl
tel. 16 670 72 55

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

zsob dom generalny